L&G: Drie strategieën voor de oliesector in de energietransitie

L&G: Drie strategieën voor de oliesector in de energietransitie

Commodities Energy Transition
Olieplatform.png

De oliesector staat voor grote uitdagingen in de energietransitie. Beleggers vragen zich ondertussen af hoe de sector met de onzekere vraag om kan gaan. Nick Stansbury, Head of Climate Solutions van de vermogensbeheertak van L&G, schetst drie aanvliegroutes.

In een artikel op het blog van de Britse vermogensbeheerder wijst Stansbury erop dat olie- en gasaandelen de afgelopen tien jaar ruim 40% zijn achtergebleven bij de brede markt. Het aandeel in de S&P 500-index daalde in dezelfde periode van 6,5% in 2015 naar slechts 3% nu. Als aanleiding signaleert hij onzekerheid over de toekomstige vraag naar olie en de prijsvolatiliteit.

Kantelpunt in zicht

De aandelenprestaties worden volgens Stansbury bepaald door drie factoren: 'Winstgevendheid en kasstroomgeneratie op korte termijn, verwachte winstgroei op lange termijn en de volatiliteit van de winsten.' Hij noemt dit 'de drie pijlers van duurzame outperformance'.

De  olie-industrie nadert een kantelpunt, signaleert Stansbury. De wereldwijde vraag naar olie bedraagt nu 100 miljoen vaten per dag, maar kan de komende 25 jaar met 50 miljoen vaten stijgen óf dalen. De lange-termijnrisico’s wijzen eerder op daling, wat een strategisch dilemma vormt voor de sector.

Wie van de drie

Hoe spelen oliebedrijven hier strategisch op in? Stansbury ziet drie mogelijke benaderingen:

  1. De ‘struisvogel’-aanpak negeert veranderingen en maximaliseert kortetermijnwinsten, maar verliest op lange termijn.
  2. De ‘geldautomaat’-strategie richt zich op gecontroleerde afbouw, waarbij minder in exploratie wordt geïnvesteerd en meer kapitaal aan aandeelhouders wordt teruggegeven. Dit kan waarde opleveren, mits goed uitgevoerd.
  3. Het derde alternatief is zichzelf ‘opnieuw uitvinden', ofwel dat bedrijven transformeren om te kunnen floreren in de energietransitie. Dit brengt onzekerheid mee, maar kan op lange termijn zowel aandeelhouderswaarde als een positieve impact op het klimaat creëren.

En de winnaar is…

Volgens Stansbury is  de ‘struisvogel’-strategie gedoemd te mislukken en dus een recept voor underperformance. 'Bedrijven moeten met overtuigende strategieën komen om niet alleen te overleven, maar om te kunnen gedijen in een veranderende energiemarkt. De vraag is niet óf de sector verandert, maar hoe bedrijven zich aanpassen om in de toekomst te kunnen winnen', besluit hij.