RBC Bluebay AM: Europa heeft weinig te vieren op ‘Bevrijdingsdag’ voor Amerika

Het is bijna april, maar de lente hangt niet in de lucht voor ‘free-loading’ Europa, zegt Mark Dowding, CIO bij RBC Bluebay Asset Management.
In aanloop naar 2 april, de dag die Trump heeft uitgeroepen tot 'Liberation Day' voor Amerika, zijn de markten nog steeds in de ban van dreigende tarieven en de mogelijke gevolgen voor de wereldeconomie. 'Als 'Bevrijdingsdag' in het teken zal staan van wederzijdse tarieven, dan heeft de beslissing deze week om een algemeen tarief van 25% in te stellen op alle geïmporteerde auto’s, een deel van de zelfgenoegzaamheid weggenomen dat de Amerikaanse regering haar toon zal matigen.'
Het besluit verontrustte de financiële markten, net nu ze enigszins aan het herstellen waren van eerdere verliezen. Amerikaanse staatsobligaties profiteerden echter niet van een verslechtering van de risicobereidheid of een vlucht naar kwaliteit. In plaats daarvan stegen de marktrentes. Volgens Dowding maken beleggers zich zorgen dat een dreigende handelsoorlog tot stagflatie leidt, waarbij de prijzen stijgen, zelfs als de binnenlandse consumptie en groei onder druk komen te staan.
Afkoelende economie?
Voorlopig wijzen de economische data nog op een relatief robuuste onderliggende economische activiteit. Vooruitkijkende indicatoren wijzen echter nog steeds op potentiële zwakte in de toekomst, waarschuwt hij. Zo daalde het consumentenvertrouwen deze week tot het laagste niveau in de afgelopen 12 jaar, te midden van bezorgdheid over tarieven en bezuinigingen door het Department of Government Efficiency (DOGE).
Deze indicator wordt overigens wel sterk gekleurd door de politieke voorkeur van Amerikanen. 'Zo zijn veel Democraten momenteel extreem pessimistisch over de beleidsagenda van de regering-Trump, terwijl Trump-aanhangers over het algemeen een meer constructieve visie hebben.'
Kijkend naar data over creditcards, dan suggereren dalende wanbetalingspercentages inderdaad dat consumenten er relatief goed voor staan, de lonen stijgen en de werkloosheid laag blijft, aldus Dowding.
Met betrekking tot het begrotingsbeleid zouden de DOGE-bezuinigingen de komende maanden pijn kunnen gaan doen. 'Wij denken dat bezuinigingen uiteindelijk zullen worden gebruikt om belastingverlagingen te financieren. Per saldo zal de bijdrage aan de groei dit en volgend jaar waarschijnlijk verwaarloosbaar zijn.'
Short in Treasuries
De CIO verwacht dat de economische groei in de VS de komende kwartalen zal afkoelen tot ongeveer 1,5%, wat onder het langetermijngemiddelde ligt. 'Omdat de inflatie echter naar verwachting zal stijgen, betwijfelen we of de Fed het beleid op korte termijn zal versoepelen. Daardoor kunnen de rentes op Treasuries binnen een bepaalde bandbreedte blijven handelen. Nadat we een shortpositie in 10-jarige staatsobligaties rond de 4,2% hebben ingenomen, richten we ons momenteel op 4,5%, in de overtuiging dat dit ons dicht bij de reële waarde zal brengen.'